Всесвітній день надання першої медичної допомоги

Щорічно, починаючи з 2000 року, у другу суботу вересня в багатьох країнах відзначається Всесвітній день надання першої медичної допомоги (World First Aid Day).  Тема Всесвітнього дня надання першої медичної допомоги 2023 року: «Перша допомога в цифровому світі», мається на увазі, надання першої медичної допомоги з використанням сучасних технологій.

Наразі, в умовах війни, надання першої медичної допомоги є надзвичайно актуальним для України. Основне завдання при наданні першої медичної допомоги полягає в тому, щоб шляхом проведення необхідних найпростіших медичних заходів врятувати життя постраждалому, зменшити його страждання і попередити розвиток можливих ускладнень. Київський Медичний Університет постійно проводить тренінги з базової підтримки життя з залученням найкращих тренерів, які мають сертифікати з надання першої медичної допомоги.

Перша медична допомога складається з трьох етапів:
1. Негайне припинення впливу зовнішніх факторів (електричний струм, висока або низька температура, стиснення) і винесення потерпілого з несприятливих умов, у які він потрапив (з води, з палаючого приміщення, із приміщення, де є отруйні гази та ін.).
2. Надання першої медичної допомоги потерпілому залежно від характеру й виду травми, нещасного випадку (зупинка кровотечі, накладення пов’язки на рану, штучне дихання, масаж серця, введення протиотрут і ін.).
3. Організація якнайшвидшого транспортування потерпілого до лікарні.

Вже давно відомо про існування так званої «золотої години», того часу, коли постраждалому можна надати найбільш дієву першу допомогу. Саме в такі моменти здоров’я людини, що потрапила в критичне становище, перебуває між життям і смертю. Пояснюється це тим, що максимальні компенсаторні функції організму людини, при виникненні раптових і серйозних ушкоджень, можуть ефективно підтримувати стабільний стан приблизно протягом однієї години. Саме протягом першої години після настання нещасного випадку надання першої медичної допомоги є найбільш ефективним і дозволяє мінімізувати розвиток небезпечних ускладнень.

09.09.2023