ПОДІЇ | Всі Події

Що таке вакцина?

З цього тижня в Україні стартувала загальна вакцинація населення від COVID-19. Імунізація проводитиметься згідно затвердженого наприкінці минулого року Міністерством охорони здоров’я України плану вакцинації. Київський медичний університет активно долучився до обговорень і розробки цього плану та брав участь у робочих засіданнях групи разом з фахівцями Центру громадського здоров’я України та експертами ВООЗ і ЮНІСЕФ.

Наразі багатьох українців хвилює питання, що таке вакцина, як вона виробляється та її вплив  на організм людини. Особливо гостро це питання постало зараз, під час вакцинування від COVID-19. Тому ми вирішили підготувати для вас цю інформацію.

Що таке вакцини?

Вакцини – імунобіологічні препарати з бактерій, вірусів або продуктів їх життєдіяльності, які застосовуються для активної імунізації людей і тварин з метою специфічної профілактики та лікування захворювань інфекційної етіології. Застосування вакцин здійснило прорив в історії, подолавши інфекційні хвороби, такі як: поліомієліт, віспу, дифтерію і т.п.

Який принцип дії?

Коли вакцина потрапляє в організм людини, імунна система вивчає її, запам’ятовує та починає виробляти спеціальні речовини для її знищення. Речовини-вбивці діють вибірково, а організм виробляє специфічний імунітет. Вакцина ніби «навчає» імунну систему, готуючи її до боротьби з «повноцінною» інфекцією.

Таким чином, потрапляючи в організм, вакцини викликають таку ж перебудову імунної системи, яка має місце при справжньому зараженні хворобою. Щоправда з одним приємним винятком: людина при цьому не хворіє.

Після такої підготовки потрапляння інфекційних агентів в організм викликає швидку і потужну протидію імунної системи, і хвороба не розвивається.

Як проводять щеплення?

Вакцини вводять в організм різними шляхами. Традиційний – внутрішньом’язово. Часто вакцини вводять під шкіру. Деякі щеплення роблять через рот.

Зберігання вакцин

Вакцини – вибагливі до температури, вологості, сонячного світла. Оптимальна температура для зберігання кожного виду вакцин різна. Є вакцини, які зберігаються при температурі – від + 2 до + 8°C, а є й такі, що вимагають від – 20 до – 80°C. При порушенні вимог імунобіологічні препарати втрачають свої властивості.

Види вакцин за складом

За складом вакцини поділяються на моновакцини та полівакцини (комбіновані). Моновакцини використовуються для створення імунітету від одного типу мікробів – це вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, кору. Полівакцини (комбіновані) – препарати, до складу яких входить декілька антигенів, які дозволяють людині отримати захист одночасно від декількох інфекцій.

Види вакцин за походженням

Живі вакцини – містять ослаблений живий мікроорганізм. Прикладом можуть бути вакцини проти поліомієліту, кору, паротиту, краснухи чи туберкульозу. Можуть бути отримані шляхом селекції (БЦЖ, протигрипозна).

Інактивовані (вбиті) вакцини – містять вбитий цілий мікроорганізм (наприклад цільноклітинна вакцина проти кашлюку, інактивовані вакцини проти сказу, вірусного гепатиту А). Їх вбивають фізичними (температура, радіація, ультрафіолетове випромінювання) чи хімічними (спирт, формальдегід) методами.

Хімічні – містять компоненти клітинної стінки та інших частин збудника.

Анатоксини – вакцини, що містять інактивований токсин (яд), який продукують бактерії. Після оброблення токсичні властивості зникають, але залишаються імуногенні. Прикладом може бути вакцина проти дифтерії та правця.

Рекомбінантні вакцини – вакцини, отримані методом генної інженерії. Векторними є вакцина проти вірусного гепатиту В та COVID-19

25.02.2021
ПОДІЇ | Всі Події
29
ЛИС
The “Tracheal Intubation” workshop will be held
Date & time: November 29, 2021, at 15:00.
25 Листопада 2021
29
ЛИС
The “Central Vein Catheterization” workshop will be held
Date & time: November 29, 2021, at 16:30.
25 Листопада 2021
30
ЛИС
Майстер-клас Центру кар’єри КМУ на тему: «Як написати супровідний лист?»
Захід відбудеться в онлайн-форматі 30 листопада о 16:00
26 Листопада 2021
ОФІЦІЙНІ ПОРТАЛИ
ПАРТНЕРИ | Всі Партнери