Кафедра анатомії, топографічної анатомії та оперативної хірургії

Ковальчук Наталія Василівна, к.мед.н., доцент.

Ковальчук Н.В., 1962 року народження, закінчила Донецький Національний університет в 1986 році. Після закінчення навчання в університеті працювала науковим співробітником Центральної науково-дослідної лабораторії Донецького Національного медичного університету. В 1999 році запланувала кандидатську дисертацію «Оцінка і прогнозування індивідуальної стійкості організму до навантаження бета-симпатоміметиком ізадрином», яка була фрагментом конкурсної НДР МЗ і ДКН України : «Роль системних факторів і механізмів в індивідуальній стійкості міокарду до стрессорного та ішемічного пошкодження». З вересня 1999 року перейшла працювати асистентом кафедри анатомії людини в Донецькому Національному  медичному університеті. В січні 2002 року на засіданні спеціалізованої Вченої Ради в Інституті фізіології ім. О.О. Богомольця Ковальчук Н.В. успішно захистила свою дисертаційну роботу. В процесі роботи над дисертацією та після активно приймала участь в роботі симпозіумів, конгресів та конференцій по анатомії та патологічній фізіології. З 2010 року – доцент кафедри анатомії людини ДонНМУ.  В 2012 році отримала звання доцента кафедри анатомії людини. З 2016 року і по наступний час працює доцентом кафедри анатомії, топографічної анатомії і оперативної хірургії. З 2016 року по 2022 рік виконувала обов’язки відповідальної за навчально-методичну роботу на кафедрі, з вересня 2022 року – завідувача кафедри.

Автор та співавтор 109 наукових робіт, 24 з них опубліковані в провідних фахових виданнях, 1 – в Scopus, 5 – у міжнародних виданнях, 1 препринта, 1 свідоцтва про авторське право, 4 патентів України на винахід, 2 навчальних посібників (1 посібник – з грифом МОЗ), має багато опублікованих навчально-методичних робіт. Науково-педагогічний стаж у ЗВО – більше 30 років.

  • Ковальчук Наталія Василівна, к.мед.н., доцент (завідувач кафедри, відповідальна за дисципліну «Анатомія людини» для студентів стоматологічного факультету та дисципліну «Анатомія та фізіологія» для студентів фармацевтичного факультету)
  • Радомська Наталія Юріївна, к.мед.н., доцент (відповідальна за дисципліну «Клінічна анатомія», дисципліну за вибором «Анатомія людини з клінічним аспектом» для студентів медичного та стоматологічного факультетів
  • Леоненко Ігор Миколайович, к.мед.н., доцент (відповідальний за дисципліну «Анатомія людини» для студентів медичного факультету)
  • Леоненко Святослав Ігоревич, асистент кафедри (відповідальний за дисципліну «Анатомія людини» для студентів міжнародного факультету)
  • Гордієнко Ігор Андрійович, асистент кафедри
  • Євтушенко Владислав Віталієвич, асистент кафедри
  • Косюк Максим Анатолієвич, асистент кафедри

На кафедрі викладаються дисципліни: «Анатомія людини», «Клінічна анатомія» студентам 1-3 курсів медичного, стоматологічного факультетів та студентам міжнародного факультету, дисципліни за вибором «Анатомія людини з клінічним аспектом» та «Сучасні методи дослідження в анатомії».

Проводиться навчання в аспірантурі за темою НДР кафедри  «Порівняльна анатомія».

Матеріально-технічне оснащення кафедри відповідає нормативам і вимогам до кафедр вищих навчальних медичних закладів III—IV рівнів акредитації. Зокрема, будова тіла людини вивчається за допомогою 3D Organon – першою у світі повністю адаптованої медичної програми віртуальної реальності. Для вивчення дисципліни «Клінічна анатомія» та набуття хірургічних навиків кафедра оснащена повним комплектом хірургічного інструментарію.

На кафедрі видано низку посібників з дисциплін:  «Анатомія людини» та «Клінічна анатомія», у тому числі за 2019-2020 рр. «Human anatomy. Part 1. Locomotor apparatus», «Human anatomy. Part 2. Splanchnology. Nervous system. Cardiovascular system», «Основи хірургічної техніки», практикуми для самостійної роботи для студентів українською та англійською мовами «Практикум з дисципліни «Анатомія людини». Опорно-руховий апарат», «Практикум з дисципліни «Анатомія людини». Спланхнологія», «Практикум з дисципліни «Анатомія людини». Нервова система», «Практикум з дисципліни «Анатомія людини». Серцево-судинна система», «Workbook. Human anatomy. Locomotor apparatus», «Workbook. Human anatomy. Splanchnology», «Workbook. Human anatomy. Nervous system», «Workbook. Human anatomy. Cardiovascular system».

У рамках наукової роботи кафедри «Порівняльна анатомія» виконується аспірантами дві науково-дослідні роботи  для здобувачів ступеня філософії за спеціальністю 14.03.01 – «Нормальна анатомія», розробленою доц. Керечанин І.В. у 2020р.

Усі співробітники кафедри є членами НО АГЕТ України (наукове товариство анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України).

За час існування кафедри надруковано більше 400 наукових праць та підготовано велику кількість доповідей на форумах різного рівня, зокрема міжнародних.

Співробітники кафедри беруть участь у науково-практичних конференціях та роблять доповіді, зокрема у 2020 році:

  • Всеукраїнська конференція з міжнародною участю «Медико-біологічні аспекти та мультидисциплінарна інтеграція в концепції здоров’я людини» з дистанційним під’єднанням навчальних закладів вищої освіти України за допомогою відеоконференц-зв’язку), Тернопіль, 9–11 квітня 2020 року.
  • Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Сучасні проблеми морфології людини. До 80-річчя професора С.Ю.Масловського. 23-25 вересня 2020 року, м. Харків.
  • Науково-практична конференція «Фундаментальні науки – практичній медицині: морфо-функціональні методи дослідження онтогенетичних перетвор, фізіологічних та метаболітичних перетворень, змодельованих патологічних станів, при захворюваннях внутрішніх органів (присвяченої 80-річчю з Дня народження професора Шутки Б.В.), м.Івано-Франківськ, 30 вересня-2 жовтня 2020.
  • Науково-практична конференція «Актуальні питання сучасної морфології» 3-4 жовтня 2020 року, м. Запоріжжя.
  • Международная научная конференция «Актуальные вопросы морфологии», посв. 75-летию Государственного медицинского и фармацевтического университета им. Николае Тестемицану Республики Молдова, 30-31 октября 2020 г.
  • ХХ Міжнародна конференція імені засновника Київського медичного університета Валерія Володимировича Поканевича «Розвиток особистості студента – майбутнього фахівця», 25 листопада 2020.

В травні 1992 року в місті Києві був зареєстрований перший в Україні приватний Вищий медичний навчальний заклад “Медичний інститут Української асоціації народної медицини”.

На завідування кафедри анатомії запрошується доктор медичних наук В.І.Талько. Під його керівництвом  формується навчально-методична база та викладацький склад кафедри. 9 вересня 1992 року В.І.Талько читає першу лекцію з анатомії людини, з якої й починається перший день навчання – день офіційного відкриття інституту.

З початком навчального року вищеназвана названа база та гуртожиток починають використовуватися інститутом не тільки для іноземних, але й для вітчизняних студентів. Цей крок вимагає зменшити кількість прийому іноземних студентів, але не вирішує виниклих проблем недостатності навчальних площів, в тому числі для кафедри анатомії людини. Тому з початку 1993 року завдяки ініціативі В.І.Талько частина занять починає проводитися на базі кафедри нормальної анатомії Київського Державного медичного інституту ім. О.О.Богомольця, а у наступні два роки кафедра переходить працювати на базу кафедри клінічної анатомії Київського інституту удосконалення лікарів. З 1996 року кафедра працює на базі патологоанатомічного відділення міської клінічної лікарні №1 м. Києва.

В перші роки професорсько-викладацький склад кафедри більшістю був з числа сумісників, які за основним штатним розкладом працювали в інших навчальних ВНЗ. м. Києва. Зокрема, на кафедрі анатомії людини викладали співробітники Київського Державного медичного університету ім. О.О.Богомольця – професори І.І.Бобрик, В.Г.Черкасов, С.М.Стеценко, доктори медичних наук С.Т.Чернокульський, О.О.Шевченко, доценти О.З.Семіног, А.М.Синицька, Л.М.Соловйова, кандидат медичних наук М.Г.Федосенко, та ст. викладач Р.Д.Шадлун; Київського інституту удосконалення лікарів – професори М.І.Симорот, доктор медичних наук Д.Л.Горбатюк, доценти В.А.Гудзенко, М.О.Марей, П.С.Кризина, кандидати медичних наук І.М.Первак та І.М.Леоненко, Київського інституту фізичної культури і спорту – доцент О.І.Новохатський, Київської обласної судової медицини – доцент А.Т.Юрченко.

Таке широке коло професорсько-викладацького складу надало кафедрі можливість у короткий час впровадити в навчальний процес кращий досвід багатьох вищих навчальних закладів столиці України.

З часом частина цих викладачів виявила бажання перейти у штат кафедри. Більшість з них потім отримала в інституті підвищення вчені звання та науково-педагогічні посади.

Професорсько-викладацький склад кафедри на той час складається тільки з штатних співробітників: завідувач кафедри, доктор медичних наук, професор В.І.Талько, доктор медичних наук, професор Л.М.Давиденко, кандидати медичних наук, доценти Ю.О.Болгов, І.М.Леоненко, А.І.Парахін. На кафедрі працюють також досвідчені співробітники, серед котрих ветеран кафедри, старший лаборант з вищою освітою, завідувач анатомічного музею Н.М.Ярова.

Зусиллям колективу на кафедрі облаштовано 4 навчальні кімнати на основній базі (корпус патологоанатомічного відділення міської клінічної лікарні №1 м. Києва) та 3 навчальні кімнати в учбовому корпусі на Харківському шосе, 121; секційний зал та морг, анатомічний музей, кабінети для професорсько-викладацького, лаборантського складу та студентського наукового гуртка. На кафедрі створена сучасна навчально-методична база – понад 300 муляжів, інтерактивні дошки з завантаженими на них 3D віртуальними програми Organon Anatomy (професійні ліцензії) та інші, більше 200 анатомічних таблиць, бібліотека. Кафедра отримує можливість навчати не тільки зафіксовані у формаліні анатомічні препарати, але й секційний матеріал. Працює студентський науковий гурток.

Професорсько-викладацький склад кафедри проводить планові наукові дослідження. Тематика цих досліджень різноманітна. Головними її напрямками є антропологія, морфологія серцево-судинної та нервової систем, методика викладання анатомії. З цих напрямків опубліковано понад 70 наукових робіт.

Колектив кафедри з перших років утворення інституту приймає активну участь в роботі ректорату та Вченої ради, а у подальшому – в роботі Ради інституту з виховної роботи, Ради медичного факультету, центральної методичної комісії, комісій державних перевідних та випускних іспитів. Професори В.І.Талько і Л.М.Давиденко були членами Спеціалізованої Ради по захисту кандидатських та докторських дисертацій з морфології, яка створена при Національному медичному університеті ім. О.О.Богомольця.

Кафедра працювала у тісному зв’язку з однопрофільними кафедрами інших медичних ВНЗ України. Особливо тісні зв’язки підтримувалися з кафедрою нормальної анатомії Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця, яка є головною кафедрою МОЗ України. Велику допомогу у співробітництві з іншими навчальними закладами надали ректори медвузів Є.Г.Гончарук, В.М.Гирін, Ю.В.Вороненко, М.Ю.Салюта.

На теперішній час до структури кафедри, крім анатомії людини, входять дисципліни топографічної анатомії та оперативної хірургії, клінічної анатомії, які до 2015 року очолював д.м.н., професор Кризина П.С.; з 2015 року очолює к.м.н.. доцент Радомська Н.Ю. З лютого 2016 року на кафедрі працюють доценти Ковальчук Н.В. та Керечанин І.В. До вересня 2022 року Ковальчук Н.В. виконувала роботу відповідальної за навчально-методичну роботу на кафедрі, а з вересня 2022 року – завідувачки кафедри. Керечанин І.В.  була відповідальною за роботу з іноземними студентами, а з червня 2020 року, після смерті завідуючого кафедри, д.м.н., професора Талько В.І. виконувала обов’язки завідуючої кафедри. В 2019 році на кафедру приходять працювати доценти Санькова Л.Ю. та Шмаргальов А.О.

З року в рік вже на протязі 30 років кафедра визначається однією з кращих серед кафедр фундаментальних медико-біологічних дисциплін університету. Перші сторінки історії кафедри свідчать не тільки про її значні наробки у відносно короткий час, але й про той великий творчий потенціал, який може і повинен працювати на подальший розвиток та удосконалення роботи в галузі підготовки висококваліфікованих медичних кадрів для України, а також для країн СНД і дальнього зарубіжжя.

Завідувач кафедри
Ковальчук Наталія Василівна
Контактна інформація
Адреса:Київ, Харківське шосе, 121
E-mail:anatomy@kmu.edu.ua
Тел.:+38 (066) 179-01-56
ПОДІЇ | Всі Події
16
КВІ
Відкритий тренінг на тему: “Сучасні аспекти надання домедичної та першої медичної допомоги в умовах війни”
Тренінг відбудеться 16 квітня 2024 року о 14:00 за адресою: вул. Бориспільська, 2, ауд. 226 (ЦЕНТР СИМУЛЯЦІЙНОГО НАВЧАННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ КМУ).
08 Квітня 2024
16
КВІ
Відбудеться екскурсія до медичного центру «Smart Medical Centre»
Київський Медичний Університет продовжує знайомити майбутніх інтернів з базами стажування. Запрошуємо 16 квітня 2024 року 14:30 на екскурсію до медичного центру мережі клінік «Smart Medical Centre».
11 Квітня 2024
17
КВІ
Відбудеться лекція на тему: «Мінна безпека»
Лекція відбудеться 17 квітня 2024 року об 11:30 за адресою: вул. Бориспільська, 2, «Discovery Hall» (лекторій №302).
03 Квітня 2024
18
КВІ
Екскурсія до стоматології DentStyle
 Запрошуємо 18 квітня 2024 року о 10:00 вступників до інтернатури за спеціальністю «Стоматологія» на екскурсію до стоматології DentStyle.
15 Квітня 2024
ОФІЦІЙНІ ПОРТАЛИ
ПАРТНЕРИ | Всі Партнери