Лікарями не народжуються - ними стають в КМУ! | NO ONE IS BORN A DOCTOR! BECOME ONE AT KMU!

KMU PRESIDENT PAYS A COURTESY CALL ON AMBASSADOR OF NIGERIA, H.E FELIX Y.PWOL. ВІЗИТ ВВІЧЛИВОСТІ ПРЕЗИДЕНТА КМУ УАНМ ПОКАНЕВИЧА О.В. ПОСЛОВІ НІГЕРІЇ, Х. ФЕЛІКСУ І. ПУОЛУ.

A delegation from the Kyiv Medical University of UAFM paid a courtesy call on the Ambassador of Nigeria to Ukraine, H.E Felix Y. Pwol at the Embassy of Nigeria to discuss issues of mutual collaboration between the university and the Federal Republic of Nigeria.
KMU’s delegation was led by the President Dr. Alexander Pokanevich and included the Dean of the Medical faculty of KMU Prof. Stadnyk Vladimir and officials from the international relations department of the University.
Dr. Alexander Pokanevich informed the embassy of the university’s preparedness to admit new students from the troubled Eastern regions of the country and expressed the desire of the university to offer special grants to Nigerian Students who will excel at KMU.
On his part, the Nigerian Ambassador expressed his gratitude to the President of KMU for the visit and assured the Embassy’s preparedness to facilitate a joint collaboration on scientific education and research between KMU and Nigerian Universities and hospitals.

Делегація з Київського Медичного Університету УАНМ зустрілася з Послом Нігерії в Україні, Х. Феліксе І. Пуоле в посольстві Нігерії. На зустрічі обговорювались шляхи взаємної співпраці між університетом і федеральною республікою Нігерії. Делегацію Університету очолив президент Олександр Поканевич, а також були присутні : декан Медичного факультету Стадник Володимир, співробітники відділу міжнародних відносин Університету. Олександр Поканевич повідомив посольство про підготовленність Університету до того, щоб прийняти нових студентів зі Східних областей країни і висловив бажання запропонувати спеціальні гранти нігерійським студентам, які проявлять себе в КМУ. Нігерійський Посол виразив вдячність президентові КМУ за надану можливість і гарантував, що посольство піде на зустріч, щоб полегшити спільну співпрацю в напрямку наукової освіти, досліджень між КМУ і нігерійськими університетами та лікарнями.

на фото: декан медичного факультету КМУ  УАНМ — Стадник В.Я., посол Нігерії в Україні -  Х. Фелікс І. Пуолу, президент КМУ УАНМ — Поканевич О.В.